Департамент освіти і науки

Хмельницька обласна державна адміністрація

Дошкільна освіта Хмельниччини

Серпень 8, 2019 Головна|Освіта|Дошкільна освіта 318 переглядів

В Хмельницькій області реалізується державна політика у сфері дошкільної освіти, продовжується робота щодо створення умов для здобуття якісної та безоплатної дошкільної освіти. Доступність дошкільної освіти залишається безумовним пріоритетом співпраці Департаменту освіти і науки та органів місцевого самоврядування. На території області функціонують 762 заклади дошкільної освіти, з яких 584 діють як окремі юридичні особи, 178 – у складі закладів загальної середньої освіти. Прогнозована кількість дітей, які з 1 вересня 2019 року відвідуватимуть заклади дошкільної освіти становить близько 47 тисяч осіб ( у 2018 році – 47,1 тис. дітей).
В області дошкільною освітою охоплено 96 % дітей віком від 3 до 6 (7) років. Закладами дошкільної освіти охоплено 94, 4 % , варіативними формами – 1, 6 % дітей. Серед варіативних форм, якими охоплено майже 700 дітей, запроваджено соціально-педагогічний патронат (227 дітей), короткотривалі групи при дошкільних та загальноосвітніх закладах, гуртки при позашкільних закладах освіти (325 дітей), дошкільні групи в школах-інтернатах та навчально-реабілітаційних центрах (140 дітей).
Стовідсоткове охоплення дітей зазначеної вікової категорії забезпечено у м. Кам’янець-Подільський, Білогірському, Старокостянтинівському, Чемеровецькому, Шепетівському районах, Війтовецькій, Ганнопільській, Колибаївській, Купецькій, Ленковецькій, Меджибізькій, Наркевицькій, Чемеровецькій об’єднаних територіальних громадах.
Слід зазначити, що протягом останніх 5-ти років дошкільна освіта Хмельниччини лідирує на Всеукраїнському рівні за показником охоплення дітей закладами дошкільної освіти, який у 2018 році вищий за середній по Україні на 19 %.
В області крім типових закладів дошкільної освіти функціонують 7 центрів розвитку дитини, особливістю яких є ширший спектр варіантів послуг дошкільної освіти відповідно до потреб громади, які поєднують повноцінний догляд, загальний та творчий розвиток дітей, а також психолого-педагогічну, корекційну та реабілітаційну допомогу дітям з особливими освітніми потребами (у містах Нетішин, Славута, Волочиськ, Дунаївці та селищах міського типу Гриців, Летичів, Ярмолинці. Розширено мережу закладів дошкільної освіти приватної форми власності. Сьогодні їх функціонує 6: у м. Хмельницький – 5, у м. Кам’янець-Подільський – 1 ( у 2016 році – 3).
Департаментом освіти і науки облдержадміністрації забезпечується координація діяльності місцевих органів управління освітою щодо розширення доступу дітей до дошкільної освіти, спрямовується їх діяльність на виконання Плану дій на 2017-2019 роки поетапного створення додаткових місць у закладах освіти для дітей дошкільного віку, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2017 року № 871-р (із змінами від 23.01.2019 р. № 26-р). Згідно цього плану в області до 2020 року передбачено створення 1855 додаткових місць, з яких у 2017 році створено 440, у 2018 – 500, на 2019 рік заплановано 955.
У 2017 році на Хмельниччині
– відкрито у пристосованих приміщеннях 2 заклади дошкільної освіти (у Хмельницькому районі – Іванковецький ЗДО, у Лісогринівецькій ОТГ – Печеський ЗДО);
– відкрито 1 дошкільний заклад у складі НВК у Старокостянтинівському районі – Морозівський НВК;
– здійснено добудову Смотрицького ЗДО (Смотрицька ОТГ);
– відкрито 2 ЗДО приватної форми власності у м. Хмельницький («Я люблю Монтессорі», «Казковий світ»);
– реконструйовано 4 заклади: у Віньковецькому районі – Дашковецький ЗДО, у Красилівському районі – дошкільний заклад с. Гриценки, у Дунаєвецькій міській ОТГ – Гірчичнянський ЗДО, у Війтовецькій селищній ОТГ – Писарівський ЗДО;
– відкрито 8 додаткових груп у функціонуючих дитячих садках: 3 – у місті Хмельницький, 2 – в Ізяславському районі, по 1 – у м. Нетішин, Гуменецькій, Судилківській ОТГ.
У 2018 році:
– відкрито 1 новобудову комунального закладу дошкільної освіти у м. Хмельницький (мікрорайон Гречани);
– відкрито 2 приватних ЗДО ( 1 – у м. Хмельницький – «Мої обрії», 1 – у м. Кам’янець-Подільський – центр розвитку дитини (структурний підрозділ приватної початкової школи «Школярик»);
– реконструйовано зі створенням додаткових місць 1 заклад дошкільної освіти у Полонській міській ОТГ;
– відкрито 7 додаткових груп у функціонуючих закладах: 2 у м. Хмельницький та по 1 у м. Кам’янець-Подільський, Меджибізькій, Полонській, Олешинській об’єднаних територіальних громадах, Славутському районі. План дій на 2018 рік виконано в повному обсязі.
У 2019 році відповідно до Плану дій передбачено створити 955 додаткових місць, з яких станом на 01.08.2019 року створено 260:
– відкрито 1 додаткову групу у Деражнянському районі
– зроблено ремонт приміщення 1 додаткової групи у Полонській міській ОТГ;
– з 1 вересня 2019 року запрацює новобудова дошкільного закладу у м. Хмельницький в мікрорайоні Озерна – ЗДО № 9 «Кобзарик».
Ще 235 місць планується створити до кінця 2019 року шляхом відкриття новобудови дошкільного закладу в с. Давидківці Хмельницького району, створення дошкільного відділення при Андрійковецькій школі Розсошанської ОТГ, відкриття 6 додаткових груп ( 4 – у м. Старокостянтинів, по 1 – у Деражнянському районі, Красилівській міській об’єднаній територіальній громаді).
Робота щодо створення додаткових місць продовжиться до кінця поточного року. Серед чинників, які впливають на виконання Плану дій, є відсутність необхідного фінансового ресурсу через спрямування коштів на вирішення інших пріоритетних завдань у районах, містах, громадах.
Завершення будівництва закладу дошкільної освіти у мікрорайоні Лезневе м. Хмельницький планується у 2020 році. Перенесено на наступний рік реконструкцію закладів дошкільної освіти та реалізацію інших запланованих заходів щодо створення додаткових місць, що буде можливо за умови виділення необхідних коштів.
В області продовжується робота щодо повернення приміщень закладів дошкільної освіти для використання за призначенням. Так, у 2018 році Хмельницькою міською радою порушено клопотання перед Міністерством внутрішніх справ України про передачу у комунальну власність територіальної громади міста нерухомого майна загальною площею 1172 м.кв. по провулку Човновому, 5 у м. Хмельницький, у якому в минулому розміщувався дитячий садок № 19. Повернення зазначеного приміщення для використання за призначенням дало б можливість додатково створити 100 місць для дітей дошкільного віку.
Завдяки проведеній роботі в області розширено доступ до дошкільної освіти, зокрема, у сільській місцевості, де створюються структурні підрозділи дошкільної освіти у закладах загальної середньої освіти, відкриваються дитячі садки у пристосованих приміщеннях. У міській місцевості створення додаткових місць дало можливість за останні 3 роки скоротити чергу на влаштування дітей в дошкільні заклади в два рази.
Одним із пріоритетних напрямів в дошкільній освіті є підготовка дітей старшого дошкільного віку до навчання в Новій українській школі. З цією метою оновлюється освітній простір закладів дошкільної освіти, навчально-методична база, створюються розвивальні осередки в групах згідно сучасних вимог.

Переглянути фотографії