Науковці, освітяни й лісівники Хмельниччини завершили спільний науково-освітній проект

Жовтень 15, 2020 Головна|Екологія|Новини 41 переглядів

Редакційна колегія інформаційно-довідкового видання про лісову галузь регіону «Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини» завершила підготовку його до друку, як спільний науково-освітній проект науковців, освітян та лісівників – авторського колективу, сформованого з науковців-природничників Хмельницького й Кам’янець-Подільського ім. Івана Огієнка національних університетів та Хмельницького ОІППО, фахівців Хмельницького обласного УЛМГ й педагогів-натуралістів Хмельницького ОЕНЦУМ, наукових консультантів зі Львова і Києва.

Об’єднувальною позицією авторського колективу Енциклопедії було визнання важливості лісового господарства для народногосподарського комплексу області, суттєвого внеску підприємств, що пов’язані з виробництвом і переробкою лісової сировини, в економіку Хмельниччини.

В Енциклопедії узагальнено й об’єктивно відображено систематизовану інформацію за наступними напрямами: історія лісового господарства, його структура, управління галуззю, підготовка кадрів, їх підтримка, організація працівників лісогосподарського комплексу.

Одним із головних завдань видання, ініційованого головою редакційної колегії – доктором педагогічних наук, професором Віктором Євгеновичем Берекою, є поширення в суспільстві змістовних, на науковій основі, знань про ліси Хмельниччини, їх значення для життя людей, пропагування лісівничої професії та формування суспільної думки щодо необхідності науково-обґрунтованого природокористування, надійної охорони й захисту лісів від пожеж, браконьєрів, хвороб і природних шкідників, хижацького використання лісових багатств, підтримки громадами лісогосподарських заходів, які проводяться на місцях лісівниками.

В Енциклопедії комплексно висвітлено різні аспекти становлення та функціонування системи лісового господарства краю від початку XX століття до сьогодення, подано цілісний образ розвитку галузі в інституціях, напрямках діяльності й персоналіях, які сприяли становленню і розвитку лісової галузі, відображено сучасні погляди на історичні події та постаті.

Видання також містить змістовний аналіз виробничих досягнень, проблем і перспектив процесів розвитку, що відбуваються в лісовій галузі та лісогосподарському комплексі Хмельницької області у зв’язку зі зміною природних умов та створенням приватних підприємств.

Значну увагу в «Енциклопедії лісового господарства Хмельниччини» приділено інноваційним технологіям ведення раціонального лісогосподарювання й промислового виробництва, природоохоронної і природозаповідної діяльності на території підприємств лісогосподарського комплексу краю та підготовки для нього освітянами і лісівниками майбутніх висококваліфікованих лісівничих кадрів у 46 шкільних учнівських лісництвах. Навчання юних лісівників, як майбутніх господарів лісів рідного краю, пронизує Енциклопедію червоною строчкою, що підтверджує важливість цього напрямку роботи з дітьми і свідчить про непересічну увагу, яка приділяється йому у лісгоспах ОУЛМГ.

Видання адресоване лісівникам, науковцям, педагогам, студентам, учням і широкому громадському загалу, знавцям, охоронцям та любителям природи рідного краю. На даний час воно доповнило серію тематичних видань лісівників та освітян з науковцями, до яких увійшли:

– «Ліси Хмельниччини. Науково-популярне видання»;

– «Юні лісівники – майбутні господарі лісів Батьківщини.»;

– «Живі смарагди Шепетівщини. Нарис про природні багатства краю, здобутки діяльності лісогосподарського підприємства та учнівських лісництв»;

– «ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВСЬКИХ ЛІСНИЦТВ НА БАЗІ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ І ЛІСОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ».

Ці книги та ряд інших оцифрованих видань природничо-краєзнавчого змісту хмельницьких натуралістів є у вільному доступі в електронній бібліотеці Національного ЕНЦУМ МОН України за посиланням: https://nenc.gov.ua/?page_id=1083 і використовуються українськими педагогами для навчальних потреб.

За підтримки трудових колективів лісгоспів і коштів обласного бюджету Енциклопедія повинна надійти безкоштовно в бібліотеки лісогосподарських підприємств, лісництв та всіх закладів загальної середньої й позашкільної освіти області, де використовуватиметься лісівниками і педагогами для забезпечення потреб навчального процесу, національно-патріотичного й трудового виховання та профорієнтації учнів на лісівничі професії на прикладі діяльності їхніх дідів та прадідів.

Також ця книга може бути ще й гарним подарунком для тих людей, які присвятили лісу свою професійну діяльність або хочуть довідатись більше про лісову галузь і лісові багатства рідного краю та мати цю змістовну й цікаву книгу на своїй власній книжковій полиці.

Сподіваємось, що праця авторського колективу інформаційно-довідкового видання «Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини», яка знайшла належну суспільну оцінку й підтримку лісівників та науковців, буде корисною для вивчення історичних процесів розвитку лісового господарства області, молодих дослідників, допитливих читачів, заохочуватиме їх до поглибленого вивчення проблем лісового господарства, насамперед до відновлення й збереження лісів та розвитку лісового господарства і раціонального лісокористування.

Обкладинка ЕНЦИКЛОПЕДІЇ ліс. госп-ва Хм.

Енциклопедія лісового господарства Хмельниччини (10.10.2020 р.)

За матеріалами Хмельницького ОЕНЦУМ.