Педагоги-натуралісти, лісівники й освітяни Хмельниччини оновили мережу учнівських лісництв закладів освіти та держлісгоспів 

Відповідно до спільного доручення Хмельницького ОУЛМГ і ДОНМС Хмельницької ОДА працівники держлісгоспів та закладів освіти краю проаналізували стан мережі й результатів діяльності учнівських лісництв, стан навчально-матеріального забезпечення кабінетів і класів лісознавства й процесу навчання та профорієнтації своїх вихованців – юних лісівників. 

Особливу увагу керівники лісогосподарських підприємств приділили збереженню та зміцненню кадрового потенціалу керівників учнівських лісництв, доручаючи їх найбільш досвідченим фахівцям, які можуть високопрофесійно навчати учнівську молодь і дітей лісогосподарській справі на теоретичних і практичних заняттях та успішно співпрацювати з їх педагогами – ентузіастами навчання й виховання юних лісівників. 

Аналіз існуючої у нинішньому навчальному році Мережі учнівських лісництв Хмельницької області /станом на 01 січня 2022 р./, що складається з 44-х таких неформальних учнівських об’єднань, навчанням і роботою в яких охоплено 1055 учнів, показав, що значна їх частина має проблеми з веденням відповідної документації і потребує поповнення навчальних кабінетів чи класів у школах, гімназіях та ліцеях новими стендами й наочністю на лісознавчу і лісогосподарську тематику, технічними засобами навчання, тематичною літературою для педагогів і учнів, а також забезпечення юних лісівників відповідним форменим одягом. Відтепер відповідальні за роботу з юними лісівниками працівники ОУЛМГ та ОЕНЦУМ на мобільному  телефонному  і електронному поштовому зв’язку з кожним керівником учнівського лісництва, що сприятиме координації спільних дій. 

Внаслідок «оптимізації» мережі сільських шкіл в 2021 році припинили свою діяльність 2 учнівські лісництва. Тому лісівники звернули увагу на доцільність створення їх на базі новоутворених ліцеїв. До лісівників  дослухалися й педагоги, які тепер мають можливість спільно з ними реалізувати задумане. Вже з кінця минулорічної осені дирекція Старокостянтинівського держлісгоспу на підвідомчій території розпочала організацію 2 нових учнівських лісництв на базі своїх лісництв та Красилівського і Грицівського ліцеїв. 

Недостатні обсяги фінансового забезпечення закладів освіти не сприяють вирішенню проблем матеріального забезпечення учнівських лісництв та оплати праці педагогів, які їх комплектують і навчають у них юних лісівників, залучають їх до виконання учнівських науково-дослідницьких робіт на лісівничу тематику, участі у посадках лісу й догляду за лісовими насадженнями, проводять профорієнтаційну роботу, спрямовану на вибір та здобування учнями обраних лісівничих професій. 

Допрофесійна підготовка юних лісівників, індивідуальний усвідомлений вибір професій та направлення їх держлісгоспом на навчання в обраний разом з ними і їх батьками лісівничий заклад освіти, вже отримали особливу увагу й підтримку з боку адміністрації Хмельницького ОУЛМГ і підвідомчих підприємств, а відтепер – мають стати одним із головних результатів профорієнтаційної співпраці керівників та працівників лісогосподарських підприємств і закладів загальної середньої, позашкільної  та вищої освіти. 

 В оновленій мережі учнівських лісництв Хмельниччини беззаперечно домінують лісівники Полісся, серед яких за кількістю створених у закладах освіти учнівських лісництв і охоплених ними учнів продовжує лідирувати ДП «Шепетівське лісове господарство», очолюване колишнім волинським юннатом, бригадиром шкільної УВБ В.М. Сасюком. А їх зразкове учнівське лісництво «Пліщинське», яке очолює педагог-ентузіаст юннатівської й лісівничої справи М.А.Зведенюк, в минулому році знову вибороло першість серед учнівських лісництв України і почесне право для лісівників та освітян Хмельниччини приймати у себе Всеукраїнський зліт учнівських лісництв лісогосподарських підприємств і закладів освіти в 2022 році. 

Сподіваємось, що оновлена Мережа учнівських лісництв Хмельницької області та критичний аналіз їх практичної діяльності, об’єктивна реакція й прийняті виважені спільні рішення керівників і працівників держлісгоспів та закладів освіти щодо спільного подолання назрілих проблем, сприятимуть актуалізації проблематики цього важливого напрямку роботи з дітьми та учнівською молоддю, зміцненню співпраці лісівників з освітянами, зростанню цієї мережі й авторитету і ролі учнівських лісництв у системі освіти регіону, отриманню високих результатів навчання й виховання юних лісівників. 

Олена Зотова, методист Хмельницького ОЕНЦУМ. 

Loading