Відповідно до плану роботи на 2025 рік, Департаментом освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації спільно з обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. Анатолія Назаренка, за ініціативою Алли МАРИСЮК — завідувача сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання, та за участю Аліси ГЕНЕГИ – головного спеціаліста сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання, продовжено проведення циклу семінарів для керівників та фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів, педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти області з інклюзивним навчанням.
8 квітня було проведено семінар-практикум на тему «Забезпечення доступу до здобуття загальної середньої освіти дітям з порушенням зору в умовах спеціальної школи та закладах загальної середньої освіти з інклюзивним навчанням» на базі Кам’янець-Подільської спеціальної школи Хмельницької обласної ради, метою якого було розширення знань педагогічних працівників про проведення корекційно-розвиткових занять із дітьми з порушеннями зору; визначення та обговорення новацій у розвитку спеціальної школи у межах освітньої реформи в Україні та інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти. У семінарі-практикумі взяли участь 70 осіб.
Презентував заклад та ознайомив з його історією директор В’ячеслав МЕЛЬНИК. Під час інформаційно-теоретичного модуля з інформативними та змістовними доповідями виступили науковці, які постійно співпрацюють з спеціальною школою у напрямку вдосконалення форм та методів психолого-педагогічного супроводу дітей з порушеннями зору:
– Тетяна ГРЕБЕНЮК, заступник декана спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету ім. Михайла Драгоманова, завідувач кафедри технологій освіти та реабілітації осіб із порушеннями зору, кандидат психологічних наук, доцент;
– Наталія ГАВРИЛОВА, кандидат психологічних наук, професор кафедри логопедії та спеціальних методик Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка;
– Оксана КОСТЯНТИНІВ, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри логопедії та спеціальних методик Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка;
– Валерій КИРИЧУК, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри психології управління Університету менеджменту освіти академії педагогічних наук України.
Про забезпечення методичного супроводу педагогічних працівників, які працюють з дітьми з порушеннями зору, поінформувала Інна ДЯКОВ, методист обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.
Досвідом щодо організації інклюзивного навчання для дітей з порушеннями зору у закладі загальної середньої освіти поділилась директор ліцею № 15 імені Олександра Співачука Хмельницької міської ради Алла КІЯЩУК.
Під час практичного модуля учасники семінару відвідали фрагменти уроків та корекційно-розвиткових занять з дітьми з порушеннями зору в умовах спеціальної школи.
Особливе захоплення в усіх учасників заходу викликало відвідування творчих майстер-класів з ліплення глини, випалювання, виготовлення ляльок та листівок.
Під час тренінгу, який провели вчителі інформатики та математики, вчитель вищої категорії, вчитель-методист Ірина КУЗИК та вчитель початкових класів, вчитель вищої категорії, тифлопедагог Наталія ЗАГОРОДНЯ, учасники змогли подивитись на процес навчання очима дітей з різними порушеннями зору, ознайомитись з системою написання тексту за допомогою рельєфно-крапкового шрифту Брайля та з його використанням в освітньому процесі.
Дякуємо директору В’ячеславу МЕЛЬНИКУ та працівникам Кам’янець-Подільської спеціальної школи Хмельницької обласної ради за представлення досвіду роботи з дітьми з особливими освітніми потребами та гостинність!!!